Identiteti Seksual

No view

- Iden.etiual i referohet gjinise prej te ciles jemi te terhequrualisht. Por, kjo kategori perfshin disa definicione te detajuara. Nje gje qe . - .ualiteti njerezor duhet konsideruar pjese e pashmangshme e konteksglobal ku artikulohet personaliteti, ate qe specialistet e quajne: . - IDEN.ETIUALualiteti njerzor duhet konsideruar pjese e pa- shmangshme e konteksglobal ku artikulohet personaliteti, a te qe .Adoleshentet qe indetifikohen si lezbike,.uale, bi.uale ose qe pyeten per iden.etin e tyre .ual, kane me shume gjasa se bashkemoshataret e .

Iden.etiual i referohet gjinis prej t cils jemi t trhequrualisht. Por, kjo kategori prfshin disa definicione t detajuara. Nj gj q duhet pranuar n epokn n t ciln jetojm sht q orientimiual jo gjithmon prshtatet n nj kategori t caktuar, por sht m labil, gjithmon n zhvillim..Iden.etiual merr vlera t ndryshme rndsie n rrjedhn e jets. Ju mund t mos jeni gjithmon aktiv nga anauale ose mund t mos doni t jeni t till. Mbi Iden.etinual sht hartuar pr njerzit si individ..Iden.etiual sht nj aspekt shum faktorsh, i cili formohet n pjesn m t madhe nga lindja deri n moshn 3-4-vjeare. Nuk mjafton biologjia pr t orientuar den.etin. Nevojitet nj ndrthurje harmonike e geneve, dshirs, perceptimit, iden.epsikologjik dhe aspekteve sociale dhe kulturore..OSIGJ Orientimi .ual dhe iden.eti gjinor UNESCO Organizata e Kombeve t Bashkuara pr Arsim, Shkenc dhe Kultur PKV Plani Kombtar i Veprimit pr Personat LGBTI .

 • Nga Erotizmi Tek Abuzimi Ual Ornela Vorpsi N Nj

  Nga erotizmi tek abuzimi .ual, Ornela Vorpsi n nj rrfim ndryshe pr jetn personale.

 • Adoleshenca Wikipedia

  Zhvillimi trupor Karakteristika te pergjithshme. Artikulli kryesor :rtetirteti sht nj periudh prej disa vitesh, n t ciln rritje t shpejt fizike dhe psikologjike ndodhin ndryshime, duke kulminuar n pjekurinuale..

 • Kuriozitete Panorama Com Al

  Ajo sht nj nga kngtaret m t dashura pr publikun, kngt e t cils plqehen shum. Bhet fjal pr Ponin, e cila gjithashtu sht .

 • Ismail Kadare Wikipedia

  Ismail Kadare frngjisht: Ismal Kadar, lindur n Gjirokastr, m 1936 sht nj ndr shkrimtart kryesor bashkkohor, ish-deputet i Kuvendit Popullor 1970-'82 dhe zv/kryetar i FronDemokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht pr proz, por ka botuar edhe vllime me poezi dhe ese. Nisi t shkruaj kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me t cilat u b i njohur, e .

No related post!